Eskinazi, büyüme rakamlarını değerlendirdi

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, Türkiye’nin hedefinin yüksek hızlı büyüme değil, yüksek kaliteli sürdürülebilir bir ekonomik büyüme olması gerektiğini söyledi.

Eskinazi, büyüme rakamlarını değerlendirdi

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, Türkiye’nin hedefinin yüksek hızlı büyüme değil, yüksek kaliteli sürdürülebilir bir ekonomik büyüme olması gerektiğini söyledi.

Eskinazi, büyüme rakamlarını değerlendirdi
01 Mart 2021 - 15:31


Jak Eskinazi, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’nin 2020 büyüme rakamlarını değelendirdi. Büyümenin en büyük destekçisi ve itici gücünün ihracat olduğunu vurgulayan Eskinazi, Türkiye’nin, Çin’den sonra dünyanın en hızlı büyüyen ikinci ekonomisi olduğunu hatırlattı. Birleşmiş Milletler’in Dünya Ekonomik Durumu ve Beklentiler Raporu'na göre gelişmiş ülkelerin ekonomilerinin geçen sene yüzde 5,6 küçülürken, gelişmekte olan ülkelerin ekonomileri yüzde 2,5 daraldığını, pandemi nedeniyle dünya ekonomisinde geçen sene yüzde 4,3’lük küçülme olduğunu vurgulayan Eskinazi, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:
‘’Türkiye ekonomisi son çeyrekte de yüzde 5,9 büyüyerek, küresel salgınla mücadeleyle geçen 2020 yılını yüzde 1,8’lik büyüme oranıyla tamamladı. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin bir araya geldiği G20 ülkeleri arasında sadece Türkiye yüzde 1,8’lik ve Çin yüzde 2,3’lük büyüme oranıyla diğer ülkeler arasında pozitif olarak öne çıktı. Ülkemiz 2020 yılında Çin’in ardından dünyanın en hızlı büyüyen ikinci ekonomisi oldu. Büyümenin gerçekleştiği kalemler de önemli. Tarım sektöründe yüzde 4,8, sanayi de yüzde 2 artış söz konusu. Uluslararası derecelendirme kuruluşlarının Türkiye ekonomisini analizine göre beklentiler de büyümenin 2020 ve önümüzdeki yıllar için hız kazanacağı yönündeydi.”
Eskinazi, Türkiye’nin 2020 yılında pandemi koşullarına rağmen 169,5 milyar dolar ihracat gerçekleştirdiğine değinerek, bu yılın ilk ayında da 15,5 milyar dolarla tüm zamanların en yüksek Ocak ayı ihracat rakamına ulaşıldığını belirtti. IMF’nin Türkiye ekonomisinin 2021'de yüzde 6 oranında büyümesini öngördüğünü hatırlatan Eskinazi şöyle devam etti:
‘’Bütün gelişmiş ülke ekonomileri resesyon gerçeğiyle yüz yüze gelirken Türkiye’yle ilgili pozitif büyüme beklentisinde ihracat sektörünün payı büyük. Büyüme rakamlarının en büyük itici gücü ve destekçisi ihracat olmuştur. Pandemide devreye alınan birçok tedbir ve destekle, ticarette geliştirdiğimiz yeni yöntemlerle, dijitalleşme hamlelerimizle ülkemizi dünyadan ayrıştıracak bu pozitif büyüme verisine ulaştık. Hedefimiz yüksek hızlı büyüme değil, yüksek kaliteli sürdürülebilir bir ekonomik büyüme. Türkiye, fiyat istikrarı ve finansal istikrar mücadelesini sürdürürken, üretim ve ihracatı arttırmaya dayalı büyüme stratejilerini, reform adımlarıyla destekledikçe önümüzdeki dönemde bu standardı yakalayabilir. Böylelikle doğrudan yatırımlar ve uluslararası ticaretteki gelişimin önünü daha da açılacak ve artacaktır.’’
Jak Eskinazi, Türkiye ekonomisinin 2020 yılının ilk çeyreğinde yüzde 4,5 büyüme, ikinci çeyreğinde yüzde 9,9 daralma, üçüncü çeyreğinde yüzde 6,7 büyüme ve son çeyreğinde de yüzde 5,9 büyüme yaşadığını sözlerine ekledi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum