Soyer: ''100 yılın en büyük felaketlerinden birini yaşadık''

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir'in 100 yılın en büyük sel felaketlerinden birini yaşadığını, 1061 konut ve işyerinde su baskını meydana geldiğini söyledi.

Soyer: ''100 yılın en büyük felaketlerinden birini yaşadık''

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir'in 100 yılın en büyük sel felaketlerinden birini yaşadığını, 1061 konut ve işyerinde su baskını meydana geldiğini söyledi.

Soyer: ''100 yılın en büyük felaketlerinden birini yaşadık''
03 Şubat 2021 - 12:41

Tunç Soyer, yaptığı yazılı açıklamada, sel afetinde evleri ve işyerleri zarar görenler için hasar tespit çalışmalarına başladığını, mağdur vatandaşların  belediyenin 444 40 35 numaralı telefonuna başvurarak nakit veya eşya desteğinden faydalanabileceğini bildirdi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin sel felaketi nedeniyle tam kadro sahada çalışmaya devam ettiğini belirten Soyer, şunları söyledi:

''İzmir son 100 yıl içindeki en büyük sel felaketlerinden birini yaşadı. Bunun en büyük üçüncü sel felaketi olduğunu söyleyebiliriz. 1930'da yaşanan selden sonra 1995'te altı saatte 100 kilogram civarında yağış alan ve 61 kişinin hayatına mal olan bir felaket daha yaşanmıştı. Bu da üçüncü büyük yağış felaketi. İzmir son 24 saatlik zaman dilimi içinde 126 kilogram yağış aldı. Bir ayda ortalama 100-102 kilogram yağış alan kentimiz için bu çok büyük bir miktar demek. Bu miktarın ne kadar büyük olduğunu anlamak için yıllık ortalama ile de karşılaştırabiliriz. Bir yıl içinde İzmir ortalama 717 kilogram yağış alıyor. İzmir, bir yıllık yağışın yüzde 18’ini bir günde almış oldu. Bu gerçekten inanılmaz, büyük bir felaket.''

1061 konut ve işyeri
Başkan Soyer, İzmir'in bütün derelerinin taştığını, 1061 konut ve işyeri sahibinin su baskını nedeniyle mağdur olduğunu bildirdi. Sel mağduru tüm yurttaşların yanında olacaklarını  vurgulayan Soyer, ''Selden etkilenen yurttaşlarımızın zararlarını gidermek için her türlü çalışmayı yapacağız. Hasar tespit çalışmalarına başladık. İzmirliler 444 40 35 numaralı telefon üzerinden başvuru yapılabilir. Eşya veya nakdi yardımla mutlaka zararlarını gidereceğiz. Bütün İzmir’e geçmiş olsun diliyorum''dedi.

Trafik normale döndü
İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne ait ekipler hayatı normale döndürmek için çalışmalarını sürdürüyor. Yoğun çabaların ardından Büyükşehir Belediyesi ekipleri kentin ana arterlerini trafiğe açtı. İZSU, Fen İşleri ve itfaiye ekipleri kent içi trafik akışı için büyük önem taşıyan Altınyol ve Anadolu Caddesi'ne müdahale etti. Turan İstasyonu civarındaki su baskını nedeniyle Anadolu Caddesi'nde kesintiye uğrayan trafik, ekiplerin yoğun çalışması sonucu kontrollü olarak açıldı.

Konak ve Yenişehir alt geçitlerindeki sular ise pompayla çekildi. Poligon deresinin taşması nedeniyle suyla dolan Mithatpaşa Caddesi'nde de tahliye çalışmaları yürütüldü. Ekiplerin çabaları sonucunda ana arterlerin yanı sıra bazı caddeler de trafiğe açıldı.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum