100 bin esnaf kepenk kapattı

CHP İzmir Milletvekili Kami Okyay Sındır, yönetilemeyen pandemi, yüksek kur, ağır vergiler, zamlar, artan girdiler ve aylarca kapalı kalan işyerleri nedeniyle esnafın borç batağına sürüklendiğini, her beş esnaftan dördünün ise borcunu ödeyemediğini söyledi.

100 bin esnaf kepenk kapattı

CHP İzmir Milletvekili Kami Okyay Sındır, yönetilemeyen pandemi, yüksek kur, ağır vergiler, zamlar, artan girdiler ve aylarca kapalı kalan işyerleri nedeniyle esnafın borç batağına sürüklendiğini, her beş esnaftan dördünün ise borcunu ödeyemediğini söyledi.

100 bin esnaf kepenk kapattı
11 Mart 2021 - 12:16


Kamil Okyay Sındır, İzmir'in Bergama ilçesinde esnafı ziyaret etti. Esnafın ekonomik ve sosyal hayatın olmazsa olmazı olduğunu belirten Sındır, pandemi döneminde esnafın büyük kayıpları olduğunu vurguladı. Esnaf ve sanatkarlar ile KOBİ'lerin düşük faizli krediye ve borç ertelemeye değil, acilen hibe desteğine ihtiyacı olduğunu kaydeden Sındır, şunları söyledi:
''Ziyaretlerine gittiğimiz esnaflarımız biriken borçlardan, artan girdilerden, ağır vergilerden ve salgında aldıkları derin yaralardan yakınıyor. Maalesef 2020 yılında Türkiye’de 100 bin esnafımız iflas etti ve kepenk kapattı. Düşük faizli krediye 10 esnaftan sadece 3'ü erişebildi. Krediden yararlanan her beş esnaftan dördü borcunu ödeyemedi. Esnafın olmadığı bir kentin yaşayabilmesi söz konusu değil. Esnaf ekonomik hayatın ve sosyal yaşamın olmazsa olmazıdır. Esnafın sesine kulak verin çünkü esnaf hayatta kalma mücadelesi veriyor. Esnafın sorunlarını, dertlerini muhakkak dinleyin. Böyle giderse kapısını çalacağınız bir esnaf olmayacak.''
İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği'nin 122 bin 219 esnaf üzerinde yaptığı çalışmayı hatırlatan Sındır, şöyle devam etti:
''2020 yılında İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği tarafından yapılan çalışmaya göre, 122 bin 219 esnafı olan İzmir’de esnafın yüzde 83'ünün iş hacmi daralmış, yüzde 26'sı çalışan sayısını azaltmış ve esnafımızın yüzde 71'i kiracı konumunda. Esnaf kırmızı alarm veriyor, Cumhurbaşkanı, sitem eden esnafa keyif çayı dağıtıyor. Sağlığın her şeyden önde geldiği bilinciyle pandemiye karşı esnafımız, taşın altına elini koydu. İktidar istedi, esnaf ‘açabilirsiniz’ deyinceye kadar ekmek teknesini kapattı ya da kısıtlı bir şekilde çalıştı. Şimdi sıra hükümette, esnafımızın ayakta kalabilmesi için hibe desteği yapın. Milletin parasını geçmediğimiz yollara, köprülere, uçamadığımız havaalanlarına, gitmediğimiz hastanelere vermekten de artık vazgeçin.''
Kamil Okyay Sındır, esnafa CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun esnaf için açıkladığı 17 maddelik çözüm önerisini hatırlattı. İktidar yöneticilerinin esnaf ziyaretleri yapmadığını ifade eden Sındır, ''Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun esnaflarımız için ortaya koyduğu 17 maddelik çözüm önerisini ivedilikle hayata geçirin ki esnafımız rahat bir nefes alsın. Unutmayın küçük ve orta ölçekli işletmeler, büyüme ve istihdamın arttırılmasında ekonomilerde büyük önem taşıyor. Eğer esnafımıza destek olunmazsa, haklı talepleri yerine getirilmezse, girdi maliyetleri aşağıya çekilmezse işsizliğin azaltılmasında etkili bir rol teşkil eden esnaflarımız da işsizler ordusuna katılacak ve işsizler ordusunu katbekat büyütecektir. Yönetilemeyen pandemi, yüksek kur, ağır vergiler, zamlar, artan girdiler ve aylarca kapalı kalan işyerleri nedeniyle borç batağına sürüklenen, kaderine terk ettiğiniz esnafımız size en güzel cevabı ilk sandıkta verecek'' dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum