“Emeğin Hakkını Korumaya Devam Edeceğiz”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde KRT Televizyonu’nda canlı yayına katıldı.

“Emeğin Hakkını Korumaya Devam Edeceğiz”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde KRT Televizyonu’nda canlı yayına katıldı.

“Emeğin Hakkını Korumaya Devam Edeceğiz”
02 Mayıs 2021 - 02:41

İzmir’e işçiler ile birlikte hizmet ettiklerini kaydeden Soyer şunları söyledi:
 “Biz beraber çalışıyoruz, bu şehre birlikte hizmet ediyoruz. Yasanın bizi konumlandırdığı noktalarda büyük bir tuhaflık var. Ben kendimi ne işveren, ne patron olarak hissediyorum. Hep birlikte İzmir’e hizmet etmenin onurunu yaşıyoruz. Yaptığımız sözleşme alın teri döken kardeşlerimin mümkün olduğu kadar haklarını koruyacak bir sözleşmedir. Biz İzmir’in parasını İzmir’e aktarıyoruz. Çalışan kardeşlerim de o aynı zamanda hizmetlerin muhatabı. Onlar ne kadar mutlu olursa biz de kendimizi o derece mutlu hissederiz. Geldiğimiz günden beri bu şehre daha çok kadın eli değmesi lazım demiştik. Hem temizlik işlerinde hem ulaşımda kadın istihdamına başladık. 100’ün üzerinde kadın şoför istihdam ettik. Park bahçeler ve temizlik işlerinde yüzlerce kadın çalışan göreve başladı. Masa başında çalışan arkadaşlarımızda da sahada çalışanlarda da kadın istihdamı büyük artış gösterdi. Kadın arkadaşlarımızın aynı işi yapan erkeklerle aynı ücreti alması konusunda da İstanbul Sözleşmesi’ni dayanak göstererek ve temel alarak bir uygulamayı başlatmış olduk.”
Sözleşme de Türkiye İçin İlham Verici Noktalar Var
Yapılan sözleşmenin 7 bin işçiyi ilgilendirdiğini kaydeden ve bu sözleşmenin Türkiye için ilham verici birçok noktası olduğunu vurgulayan Soyer “Hem eşit işe eşit ücret anlamında hem toplumsal cinsiyet eşitliğini gözetmesi bağlamında birçok açıdan Türkiye’ye örnek olacak bir sözleşme hayata geçmiş oldu” dedi.
Programda kendisine yöneltilen soruları da yanıtlayan Soyer, 1 Mayıs ile ilgili düşüncelerini de açıkladı. Soyer, 1 Mayıs’ın işçiler için önemine dikkat çekerek, “Hayata emeğin katılmasının mutluluğunu ifade ediyor. Hayatı emekle güzelleştiriyoruz. Bu bayram hakikaten tüm hayata sahip çıkmak anlamında çok önemli bir bayram. Tabi ki arkasında çok uzun mücadeleler var. Çok önemli bedeller var. O hafızamızı koruyarak emeğin hakkını korumaya devam etmek zorundayız. Emeksiz hayat güzel bir hayat olamaz. Biz de bu bilinçle 1 Mayıs’a ve onun kazandırdıklarına sahip çıkmaya devam edeceğiz” diye konuştu.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum